o vnitřní politice Estonska

informace

Estonsko je demokratická republika s jednokomorovým parlamentem (101 poslanců volených na období 4 let) jako nejvyšším zákonodárným orgánem a s prezidentem (voleným na období 5 let) jako hlavou státu. Politický charakter Estonské republiky odpovídá základním principům právního státu a pluralitní demokracie. Vláda má 14 členů zastupujících tři strany koalice. Všichni ministři jsou Estonci. Hlavou státu je Toomas Hendrik Ilves - prezident Estonska od 9. 10. 2006, na léta 2006–2011. Nejvýznamnějšími současnými estonskými politickými stranami jsou: Reformierakond (Reformní strana) - program je zaměřen v duchu ekonomického liberalismu.
Keskerakond (Strana středu) - dosud největší estonská politická strana, jejíž dominantní osobností je Edgar Savisaar (kdysi první předseda vlády obnoveného Estonska), nyní primátor Tallinnu.
Isamaa ja Res Publica Liit (Unie vlasti a Res Publiky) – pravicová strana vzniklá v létě 2006 sloučením Res Publiky, středopravé liberální strany ustavené v roce 2002 a Vlastenecké unie (Isamaaliit), strany s liberálními, křesťanskými a národními prvky.

Sotsiaal demokraatlik Erakond (Sociálnědemokratická strana) -

do února 2004 Moodukad (Umírnění) - vedoucími osobnostmi jsou: I. Padar (nynější předseda), T.H. Ilves (reemigrant, bývalý ministr zahraničních věcí, který vystoupil ze strany po svém zvolení estonským prezidentem dne 23.9.2006) a A. Tarand. Program je sociálnědemokratický.
Rahvaliit (Lidová unie) - vedoucí osobností je J. Marrandi, který pro tuto stranu neúspěšných posledních parlamentních volbách vystřídal dlouholetého předsedu V. Reiljana. Strana má některé národně konzervativní a také sociální prvky programu.
Rohelised (Strana zelených) – vedoucí osobností je Marek Strandberg. Strana byla založena v listopadu 2006, s cílem dostat se ve volbách v březnu 2007 do parlamentu a zde prosazovat svůj program ochrany životního prostředí.

zdroj: CzechTrade businessinfo.cz

info